dr Jovana Petrović

Dr Jovana Petrović je rođena 03. marta 1985. godine u Zemunu, Republika Srbija. Nakon osnovnih studija na Biološkom fakultetu, Univerziteta u Beogradu, upisala je doktorske akademske studije koje je završila 2018. godine. Na Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, Institutu od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerziteta u Beogradu je zaposlena od 01.06.2009. godine. Tokom naučno istraživačke karijere, dr Petrović je učestvovala u realizaciji 48 bibliografskih jedinica, što ukazuje na njenu visoku angažovanost u različitim oblastima naučno istraživačkog rada. Prema SCOPUS bazi podataka, vrednost h indeksa je 20. Radovi dr Petrović su citirani 1,135 puta u 1,047 dokumenta, što ukazuje na aktuelnost istraživanja kojima se bavi. Pored učešća u realizaciji naučno istraživačke delatnosti, dr Petrović je učestvovala u realizaciji projekata: (1) „Taksonomska, biohemijska i molekularna istraživanja gljiva i biološki aktivnih supstanci“, (2) „Karakterizacija i primena metabolita gljiva i utvrđivanje potencijala novih biofungicida“, (3) „Funkcionalna hrana 21. veka – prirodni proizvodi iz perspektive naučnika“, (4) „Funkcionalni proizvodi na bazi proteina kozjeg mleka i bioaktivnih jedinjenja ekstrahovanih iz komine grožđa i jestivih pečuraka“, (5) „Chicory as a multipurpose crop for dietary fibre and medicinal terpenes”, (6) „New lectins for glycan analysis with diagnostic, biomedicine and biotechnological applications“, (7) „Potraga za novim izvorima biološki aktivnih jedinjenja: Studija na rečnom sunđeru Ephydatia fluviatilis iz Srbije“, (8) „Biokontrola fitopatogenih gljiva prirodnim proizvodima poreklom iz suptropskih biljaka reda Rosales“, (9) „Razvoj novih fermentisanih proizvoda obogaćenih ekstraktima biljaka i gljiva“, dok je kao rukovodilac bila angažovana na projektima (10) „Povećana optička čistoća prirodnih monoterpenoida kao moguće sredstvo za poboljšanje njihove biološke aktivnosti“, (11) „Identification of Medicinal/Aromatic Plants properties and improving quality, nutritive value and storability of fresh and dry products to support SME competitiveness“ i (12) Dokaza koncepta „IBISSPolyCURE“ (2023-2024). Dr Jovana Petrović ima iskustva u poslovima administratora projekata, kao recenzent u renomiranim časopisima i obrazovanju mladih kadrova.