dr Martin Raspor

Martin Raspor radi u Odeljenju za fiziologiju biljaka Instituta za biološka istraživanja "Siniša Stanković" od 2007. a titulu doktora bioloških nauka stekao je 2013. godine na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Svoju naučnu karijeru započeo je fundamentalnim istraživanjima u oblasti fitohormonske regulacije rastenja i razvića biljaka, a početkom 2020-tih sve više se okreće primenjenim istraživanjima, naročito u oblasti agronomije, nauke o zemljištu, i mogućnostima primene bioinformatičkih metoda i veštačke inteligencije u poljoprivredi. Ima intenzivnu naučnu saradnju sa laboratorijama iz Kine, Češke, Pakistana i Irana. Martin ima bogato iskustvo u aktivizmu za održivu poljoprivredu, zaštitu životne sredine i biodiverziteta, a svoj doprinos ovim ciljevima dao je kroz višegodišnji angažman u nacionalnim i regionalnim organizacijama civilnog sektora kao što su ORCA Srbija i CEEweb for Biodiversity. Dobitnik je nagrade za recenzenta godine za 2022. godinu od naučnog časopisa Biomolecules. Član je Društva za fiziologiju biljaka Srbije (DFBS), Federacije evropskih društava za biljnu biologiju (FESPB) i Časnog naučno-istraživačkog udruženja Sigma Ksi. Pored njegovih istraživanja, Martinova ljubav prema biljkama i zemljištu poznata je u okviru kolektiva i po njegovom dugogodišnjem doprinosu pejzažnom izgledu dvorišta Instituta.