dr Milica Bogdanović

Milica Bogdanović je viši naučni saradnik na Odeljenju za fiziologiju biljaka IBISS-a. Odbranila je doktorat 2015. godine iz Fiziologije i Molekularne biologije biljaka na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, proučavajući sekundarni metabolizam biljke cikorije, molekularnu biologiju biosinteze gvajanolida i metabolički inženjering terpena. Bila je ključni član i vođa tima na jednom Horizon2020 (“Cikorija kao višestruko koristan usev za proizvodnju vlakana i lekovitih terpena — CHIC”) i učesnik jednog FP7 projekta (“TERPMED – biljni terpenoidi za zdravlje ljudi: hemijski i genomski pristup za identifikaciju i proizvodnju bioaktivnih jedinjenja”), kao i nekoliko projekata koje je finansiralo Ministarstvo za nauku, tehnološki razvoj i inovacije Republike Srbije. Dr Bogdanović ima aktivnu saradnju sa evropskim kolegama iz Holandije, Nemačke, Austrije i Italije, kao i sa srpskim kolegama. Učestvovala je na studijskim istraživačkim boravcima na „Wageningen University and Research“ (u Holandiji) 2011. i 2012. godine, kao i na radionicama u Belgiji, Kini, Nemačkoj i Portugalu. Dr Bogdanović odlično vlada tehnikama in vitro kulture biljnih tkiva i organa, stabilnom i tranzijentnom genetičkom transformacijom biljaka, tehnikama DNK kloniranja, fluorescentnom i konfokalnom mikroskopijom, raznim PCR metodama, utišavanjem gena amiRNA pristupom, analizom promotora, editovanjem genoma CRISPR-cas9 tehnikama, genotipiziranjem mutacija i različitim kompjuterskim tehnikama. Bila je mentor jednog studenta doktoranta na Univerzitetu u Beogradu, i član je nekoliko stručnih organizacija, uključujući DFBS, EU-SAGE i GeneSprouts, kao i COST akcije PlantEd br. 18111 (Editovanje genoma kod biljaka). U poslednjih nekoliko godina, njen fokus predstavljaju istraživanja molekularne osnove somatske embriogeneze kod kičice, model sistema u studijama razvića, otkrivanje novih gena uključenih u ove procese i poboljšanje postojećih in vitro metoda za ovu vrstu. U skorašnje vreme interesuje se za interakcije među biljkama, posebno prajming odbrane uz pomoć isparljivih jedinjenja okolnih biljaka.