dr Milica Milutinović

Osnovne studije sam završila 2011. godine, a nakon toga i doktorske studije biologije 2019. godine na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, modul fiziologija i molekularna biologija biljaka. U periodu od 2012. do 2017. godine, boravila sam u nekoliko navrata na The Ohio State University (Kolumbus, Ohajo, SAD) gde sam radila eksperimentalni deo doktorske teze, i bila uključena u rad banke semena Arabidopsis Biological Resource Center. Moj naučno-istraživački rad pripada oblasti fiziologije i molekularne biologije biljaka, fitohemije i biotehnologije, a trenutno je usmeren na biosintezu specijalizovanih metabolita biljaka i njihovu regulaciju na molekularnom nivou, kao i na metabolički inženjering. Poslednjih godina sam dodatno usmerena na istraživanja koja uključuju biljke vaskrsnice, prvenstveno paprati. Trenutno sam rukovodilac jednog radnog paketa na projektu NEPETOME, broj projekta 7749433, 2022-2025, u okviru programa Ideje, Fonda za nauku Republike Srbije. Takođe, učesnik sam na projektu DefensivACME u okviru programa Dokaz koncepta, finansiranog od strane Fonda za nauku Republike Srbije. Aktivno učestvujem u popularizaciji nauke kroz projekte Evropske noći istraživača, međunarodne manifestacije „Dan Fascinacije biljkama” koja se organizuje pod okriljem Evropske organizacije za biljne nauke, i na „Drugarijadi” koju organizuje Fondacija Novak Đoković. Zajedno sa grupom istraživača sa IBISS, bila sam uključena u rad laboratorije Instituta za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" na testiranju Covid19. Član sam Federacije evropskih društava za biljnu biologiju (FESPB) i blagajnik Društva za fiziologiju biljaka Srbije (DFBS).