dr Neda Aničić

Neda Aničić je diplomirala na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2012. godine, stekavši i master (2013.) i doktorsku (2020.) diplomu na istoj instituciji. Njena istraživačka interesovanja obuhvataju specijalizovani metabolizam biljaka, metaboličko inženjerstvo, molekularnu biologiju biljaka i fiziologiju stresa. Kao gostujući naučnik, boravila je na usavršavanju na Institutu za sistematsku botaniku i ekologiju, Univerziteta u Ulmu u Nemačkoj (2014.), kao i u laboratoriji za farmakognoziju Farmaceutskog fakulteta Aristotelovog Univerziteta u Solunu u Grčkoj (2015. godine). Neda je dobila nagradu Fondacije "Goran Ljubijankić" za najbolju doktorsku disertaciju iz oblasti molekularne biologije u 2020. godini. Takođe, dobitnica je FESPB stipendije za učešće na konferenciji pod pokroviteljstvom Plant Biology Europe (PBE) u Kopenhagenu, Danska (2018.), kao i STSM stipendije, finansirane od strane Cost Action CA1106, za istraživanja sprovedena na Aristotelovom univerzitetu u Solunu (2015. godine). Dr Aničić je bila uključena u dva nacionalna i tri internacionalna projekta tokom svoje karijere. Učestvovala je kao član Organizacionog odbora nekoliko internacionalnih konferencija, uključujući i dve organizovane od strane Društva za fiziologiju biljaka Srbije (DFBS) 2018. i 2022. godine, kao i sastanka “2nd Annual Meeting of RoxyCOST”, održanog u Beogradu 2022. godine. Dr Aničić je učestvovala u projektima promocije nauke poput Evropske Noći istraživača (Researchers’ Night, Marie Skłodowska-Curie actions), Dana fascinacije biljkama (European Plant Science Organization - EPSO) i Drugarijade (Novak Đoković Fondacija). Neda je bila mentor jednog master rada, dok je učestvovala u eksperimentalnoj izradi nekoliko master i doktorskih teza. Dr Aničić je takođe angažovana u Centru izuzetnih vrednosti za interdisciplinarna istraživanja u biologiju na IBISS-u (2020-2024). Ona je članica Federacije evropskih društava za biljnu biologiju (FESPB), DFBS, i Biohemijskog društva Srbije (BDS).