dr Slađana Todorović

Istraživanje dr Slađane Todorović, naučnog savetnika IBISS-a, predstavljeno je brojnim naučnim pravcima, obuhvaćeni fiziološkim i biohemijskim ispitivanjem rasta i razvoja biljaka u laboratorijskim i prirodnim uslovima. Prvobitno su ispitivani efekati svetlosti i tečnog dima u kontroli razvoja biljaka, posebno u klijanju fotoblastičnih semena, kao i u interakciji sa fitohromom, temperaturom, sa biljnim hormonima i sa retardantima rastenja. Drugi istraživački pravac odnosio se na oblast biotehnologije, in vitro kulture tkiva i biljnih organa, a rezultati istraživanja imali su praktičnu primenu u hemijskoj analizi, potencijalnoj biološkoj aktivnosti i ex situ zaštiti lekovitih i ugroženih biljnih vrsta. Dr Todorović, kao vođa grupe IBISS tima, učestvovala je na međunarodnom projektu FP7 (TERPMED) - Plant terpenoids for human health: a chemical and genomic approach to identify and produce bioactive compounds; EU (2009-2013) i pokazala veliko interesovanje za istraživanje biosintetskih puteva farmakološki važnih sekundarnih metabolita iz grupe seskviterpenskih laktona i fenolnih diterpena. Shodno tome, učešće i u programu EU za istraživanje i inovacije Horizon 2020, na projektu Chicory as a multipurpose crop for dietary fibre and medicinal terpenes; EU (2017-2022), ukazuje na njenu istraživačku vrednost u promovisanju cikorije kao zdrave hrane i u razvoju novih biotehnoloških metoda za poboljšanje kvaliteta ove vrste. Trenutno se bavi proučavanjem različitih aspekata in vitro morfogeneze lekovite vrste Centaurium erythraea, sa akcentom na procese somatske embriogeneze. U saradnji sa kolegama sa Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, bila je uključena u nekoliko doktorskih teza, tako što je direktno nadgledala ili pomagala u planiranju i izvođenju eksperimentalnih zadataka. Veoma ceni rad sa mlađim kolegama i razmenu naučnih saznanja i iskustava.