dr Slavica Dmitrović

ResearchGate
Scopus

Dr Slavica Dmitrović rođena Milivojević, viši naučni saradnik, zaposlena je na Odeljenju za fiziologiju biljaka od 2003. godine do danas. Pre toga bila je tri godine zaposlena kao asistent-pripravnik na Katedri za fiziologiju biljaka Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu. Diplomirala je 2000. godine na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Magistrirala je 2003. godine i doktorirala 2012. godine na istom fakultetu. Objavila je značajan broj radova (22) u međunarodnim časopisima sa SCI liste, kao i konferncijskih saopštenja (60). Kvalitet njenog istraživanja je merljiv na osnovu mnogobrojnih citacija (173) i h-indeksa (8) prema citatnoj bazi Scopus. Tokom karijere učestvovala je na četiri nacionalna i dva međunarodna projekta. Dr Slavica Dmitrović je član Društva za fiziologiju biljaka Srbije (DFBS) i Evropskog društva za biljnu biologiju (FESPB). Bila je mentor u jednom master radu i učestvovala je u izradi 4 doktorske teze. Trenutno učestvuje u eksperimentalnoj izradi jedne doktorske teze. Njene glavne oblasti istraživanja su: biljna fiziologija, fiziološki odgovori korova na stresne uslove, naročito na nivou antioksidativne odbrane i genske ekspresije, alelopatske interakcije posredovane etarskim uljima, kao i jedinjenjima izlučenim iz korenova biljaka, ekstraktima biljaka i dominantnim jedinjenjima u ekstraktima, u cilju dobijanja ekološki prihvatljivih bioherbicida, elicitacija produkcije određenih sekundarnih metabolita u biljkama, molekularna biologija i biotehnologija, in vitro mikropropagacija retkih i ugroženih biljaka i njihova aklimatizacija. Dr Slavica Dmitrović je bila uključena u promociju nauke učestvujući u postavci na Evropskoj noći istraživača ispred projekta „NEPETOME“ 2022. godine u Beogradu u okviru projekta „Road to Friday of Science and Art – ReFocusS Art“, koji finansira Evropska komisija u okviru „Horison Europe“ – Programa za istraživanje i inovacije, potprograma „Marija Sklodovska Kiri“ (HORIZON-MSCA-2022-CITIZENS-01 – ReFocusS Art – 101061356). Na međunarodnoj manifestaciji „Dan fascinacije biljkama“ pod okriljem Evropske organizacije za biljne nauke (ESPO), održanoj 2022. godine dr Slavica Dmitrović je dala svoj doprinos u postavci u Botaničkoj bašti „Jevremovac“ u Beogradu ispred projekta „NEPETOME“.