dr Snežana Zdravković-Korać

Snežana Zdravković-Korać diplomirala je na odseku za Molekularnu biologiju i fiziologiju Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu i magistrirala i doktorirala u oblasti fiziologije biljaka na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Tokom osnovnih i postdiplomskih studija je bila stipendista Fondacije za razvoj naučnog i umetničkog podmlatka, osnovane od strane Srpske akademije nauka i umetnosti. Pohađala je nekoliko nacionalnih i međunarodnih kurseva i radionica iz oblasti molekularne biologije biljaka. Boravila je kao gostujući istraživač na Odeljenju za biotehnologiju Centra za istraživanja u poljoprivredi u Žambluu u Belgiji. Učestvovala je na 7 nacionalnih projekata i tri EU COST akcije (CA843, CA18201 i CA21157). Učestvovala je u nastavi na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu kao predavač na predmetu "Genetičko inženjerstvo i biotehnologija biljaka" u okviru doktorskih akademskih studija. Njena istraživanja pripadaju oblasti fiziologije i molekularne biologije biljaka i biotehnologije, sa posebnim fokusom na propagaciju biljaka in vitro (putem somatske embriogeneze, androgeneze i de novo organogeneze), proizvodnju sekundarnih metabolita, genetičko inženjerstvo, ekspresiju gena i epigenetiku. Koautor je 4 poglavlja u knjigama, preko 50 recenziranih radova u naučnim časopisima, dva predavanja po pozivu, 18 prosidingsa i preko 130 prezentacija na internacionalnim i nacionalnim konferencijama. Bila je član naučnih odbora i predsedavajući sekcije na nekoliko internacionalnih i nacionalnih konferencija, član uređivačkog odbora "Arhiva bioloških nauka", recenzent–editor u časopisu "Frontiers in Plant Science" (sekcije "Technical Advances in Plant Science") i recenzent u više naučnih časopisa. Bila je mentor dve doktorske teze i aktivno učestvovala u izradi nekoliko doktorskih i master teza.