dr Tatjana Ćosić

Tatjana Ćosić je zaposlena u Odeljenju za fiziologiju biljaka Instituta za biološka istraživanja "Siniša Stanković" od 2008. godine. Titulu doktora bioloških nauka stekla je 2015. godine na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Dosadašnji naučno-istraživački rad dr Tatjane Ćosić je veoma širok i obuhvata istraživanja u oblasti fiziologije biljaka, biljne biotehnologije, kao i sekundarnog metabolizma i fiziologije stresa, sa naročitim osvrtom na problematiku hormonalne regulacije morfogenetskog odgovora komercijalno značajnih biljnih vrsta in vitro. Posebno se bavi fiziološkom i molekularnom karakterizacijom procesa de novo organogeneze izdanaka kelerabe, i rasvetljavanju mehanizama regeneracije kod biljaka koje nisu uobičajeni model-sistemi za izučavanje morfogeneze in vitro. U toku svog naučno-istraživačkog rada osvojila je veći broj nagrada u vidu stipendija za učešće na međunarodnim kongresima iz oblasti biljne biologije i biotehnologije. U periodu od 2017. do 2022. godine rukovodila je Laboratorijom za molekularnu biologiju Odeljenja za fiziologiju biljaka IBISS-a. Jedan je od nosilaca naučne saradnje između IBISS i češke Laboratorije za analizu sadržaja biljnih hormona. Svoje istraživačko iskustvo i znanje rado deli sa studentima Biološkog fakulteta, kojima često izlazi u susret i pomaže kroz izradu studenskih radova i organizovanje studentske prakse u saradnji sa Srpskim društvom za molekularnu biologiju. Tatjana je ljubav prema nauci i biljkama tokom godina ispoljavala i kroz promociju nauke, naročito među učenicima mlađih uzrasta i trenutno je deo tima ispred IBISS-a, uključenog u organizaciju manifestacije pod nazivom Dan fascinacije biljkama, koja se obeležava pod okriljem Evropske organizacije za biljne nauke (EPSO), a koja za glavni cilj ima da kroz različite aktivnosti ukaže na značaj biljaka i očuvanje raznovrsnosti živog sveta. Članica je Društva za fiziologiju biljaka Srbije (DFBS), Federacije evropskih društava za biljnu biologiju (FESPB) i Međunarodnog društva za biotehnologiju biljaka (IAPB).