dr Uroš Gašić

Uroš Gašić je rođen 24. novembra 1986. godine u Šapcu. Roditelji: Miodrag Gašić i Dragica Gašić, rođ. Šarčević. Oženjen je Ivanom Gašić, rođ. Milutinović, i ima sina Vukašina i ćerku Minu. Osnovnu školu završio je u Mehovinama i Vladimircima, a srednju školu (gimnazija, prirodno-matematički smer) u Šapcu. Osnovne akademske studije Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu upisao je 2005. godine. Doktorske akademske studije pri Katedri za analitičku hemiju Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu završio je 2017. godine. Bio je zaposlen na Hemijskom fakultetu Univerziteta u Beogradu od 2009. do 2019. godine na radnom mestu stručno-tehnički saradnik, a od 2019. godine radi na Odeljenju za fiziologiju biljaka Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ (IBISS) – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju – Univerzitet u Beogradu. Izabran je u naučno zvanje naučni savetnik 2023. godine. Njegov glavni istraživački interes vezan je za analizu sekundarnih metabolita biljaka, njihovu identifikaciju i kvantifikciju primenom tečne hromatografije sa masenom spektrometrijom kao detekcijom, a takođe je uključen u istraživanja iz oblasti hemije i tehnologije hrane. Član je Srpskog hemijskog društva od 2011. godine i Društva za fiziologiju biljaka Srbije od 2019. godine. Član je odbora za recenziju u dva međunarodna časopisa (Biomolecules i Metabolites) i gostujući je editor u časopisu Frontiers in Nutrition – sekcija za hemiju hrane. 2019. godine bio je dobitnik je medalje za pregalaštvo i uspeh u nauci (priznanje za rezultate istraživanja iz oblasti hemije hrane sa akcentom na analitici sekundarnih metabolita biljaka), koju dodeljuje Srpsko hemijsko društvo.