dr Katarina Ćuković

Dr Katarina Ćuković rođena je 24. maja 1991. godine u Jagodini (Republika Srbija). Diplomirala je 2014. godine na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu na smeru Molekularna biologija i fiziologija. Master studije završila je 2015. godine (modul: Biotehnologija i genetički inženjering, Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu), odbranivši master rad na Institutu za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu (IMGGI). Doktorske studije upisala je 2016. godine (modul Fiziologija i molekularna biologija biljaka, Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu), a tezu pod nazivom „Identifikacija i analiza ekspresije gena uključenih u somatsku embriogenezu kičice (Centaurium erythraea Rafn.)“ odbranila je 2023. godine na Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ - Institutu od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju (IBISS). Od 2017. do 2019. godine, Katarina je bila zaposlena na Institutu za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu (IMSI), a od 2020. godine je zaposlena kao istraživač saradnik na IBISS-u.

Istraživanja dr Ćuković pripadaju oblasti fiziologije i molekularne biologije biljaka i najvećim delom obuhvataju proučavanje mehanizama regulacije rasta i razvića biljaka u kulturi in vitro. Osim naučno-istraživačkog rada u okviru doktorata, Katarina je u periodu od 2017. do 2022. godine bila angažovana na međunarodnom projektu u sklopu najvećeg programa EU za istraživanje i inovacije - Horizon 2020 („CHIC - Chicory as a multipurpose crop for dietary fibre and medicinal terpenes“, broj 760891), koji ima za cilj promovisanje cikorije kao zdrave hrane i razvoj novih metoda za dobijanje njenih različitih varijeteta. Takođe, dr Ćuković je okviru bilateralnog projekta sa Hrvatskom („Exploring a regulatory role of TROL protein in electron partitioning in UVB-induced mechanism of flavonoid and anthocyanins accumulation in Arabidopsis leaf“, 2019-2020), kao i projekta finansiranog od strane ICGEB („Redox-sensing and electron transfer at the inner envelope of chloroplasts – the role of the TROL-FNR interaction“, 2021-2023), ostvarila višenedeljni studijski boravak na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu.