Miloš Todorović

Miloš Todorović je rođen 1996. godine u Loznici, gde je završio srednju medicinsku školu. 2016. godine upisao je Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu, a na modulu Biologija diplomirao je 2020. godine. Na kraju osnovnih studija naučna interesovanja su mu bila usmerena na oblast Fiziologije biljaka, iz koje je proistekla master teza koju je uspešno odbranio 2021. godine, a potom na istom programu upisao i doktorkse akademske studije. Dobitnik je poziva Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija RS za uključivanje mladih istraživača u naučnoistraživački rad (broj ugovora: 451-03-68/2024-14-200007). U dosadašnjem radu bavio se ispitivanjem sekundarnih metabolita kod različitih biljnih vrsta, ispitivanjem njihovog metaboličkog puta, ali i metaboličkim inženjeringom uz primenu savremenih metoda molekularne biologije. U okviru doktorske disertacije bavi se ispitivanjem uzroka fenotipske varijabilnosti u boji cveta kod pojedinih predstavnika roda Centaurium Hill, u kojoj najviše pažnje posvećuje ispitivanju različitih jedinjenja iz grupe antocijana, biljnih pigmenata odgovornih za najveći raspon boja cvetova. Bio je u sastavu organizacionog odbora drugog godišnjeg sastanka projekta Cost Action CA18210, ali i učesnik „4th International conference of Plant Biology (23rd SPPS Meeting)“, održanih tokom 2022. godine. Aktivno se bavi promocijom nauke, gde je učestvovao na radionicama u okviru projekta „Road to Friday of Science and Art – ReFocuS Art“, koji finansira Evropska komisija u okviru „Horizon Europe“ – programa za istraživanje i inovacije potprograma „Marija Sklodovska-Kiri“ (2022), a takođe je bio učesnik i 16. Festivala nauke, čiji organizator je bio Centar za promociju nauke (2023). Od strane Gradskog zavoda za javno zdravlje, bio je angažovan na molekularnoj dijagnostici infektivne bolesti Covid-19 (2020-2022). Član je Srpskog biološkog društva (SBD), Društva za fiziologiju biljaka Srbije (DFBS) i Federacije Evropskih društava za biologiju biljaka (FESPB). Veliki je avanturista, slobodno vreme voli da provodi u prirodi, a omiljeni hobi mu je trčanje.