dr Marija Mrdaković

Marija Mrdaković, naučni savetnik, diplomirala je na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1997. godine. Magistarsku tezu odbranila je 2003. godine, a doktorsku disertaciju 2010. godine, na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Od 1998. godine radi u Odeljenju za fiziologiju i biohemiju insekata Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerziteta u Beogradu. Oblast istraživanja dr Marije Mrdaković obuhvata proučavanje uticaja hemijskih i fizičkih faktora stresa prisutnih u životnoj sredini, na polifagne fitofagne, ekonomski značajne vrste insekata, na različitim nivoima njihove biološke organizacije. Bavi se ispitivanjem fiziološke plastičnosti insekata u odgovoru na stres i promene u životnoj sredini, mehanizmima njihove adaptacije, kao i detekcijom biohemijskih i molekularno bioloških parametara koji mogu poslužiti kao biomarkeri zagadjenja. Učestvovala je u realizaciji nekoliko projekata finansiranih od strane resornog Ministarstva Republike Srbije, kao i na projektu Razvojnog programa Ujedinjenih Nacija, iz programa „EU za zelenu agendu u Srbiji“, koji se bavi korišćenjem insekata kao hrane za životinje i biotransformaciju organskog i plastičnog otpada. Autor je i koautor 67 naučnih publikacija. Učestvovala je u rukovođenju i izradi doktorskih disertacija i recenzirala radove u brojnim međunarodnim časopisima. Član je Entomološkog društva Srbije, Srpskog biološkog društva, Udruženja toksikologa Srbije, European Toxicologists & European Societies of Toxicology, International Union of Toxicology.