dr Milena Vlahović

2009 – Doktor bioloških nauka, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu
2003 – Magistar bioloških nauka, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu
1999 – Diplomirani molekularni biolog i fiziolog, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu

2019 – Naučni savetnik, Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković", Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu
2015 – Viši naučni saradnik, Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković", Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu
2009 – Naučni saradnik, Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković", Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu

Oblast naučnog rada dr Milene Vlahović obuhvata uticaj hemijskih (metali, policiklični aromatični ugljovodonici) i fizičkih stresora (magnetno polje, temperatura) na različite stres-protektivne sisteme ekonomski značajnih fitofagnih insekata. Bavi se proučavanjem fiziologije insekata, genotoksičnošću, mehanizmima adaptacija i fenotipskom plastičnošću, načinima detoksifikacije ksenobiotika, ekotoksikologijom, zagadjenjem životne sredine, procenom rizika i detekcijom novih biomarkera primenljivih u monitoringu životne sredine. Od 2000. godine je zaposlena u Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković". Učestvovala je na mnogim projektima vezanim za uticaj stresora na različite vrste insekata (finansirano od strane Ministarstva nauke Republike Srbije), kao i uloge insekata u biotransformaciji organskog i plastičnog otpada i njihovoj potencijalnoj ulozi u ishrani (United Nations Development Programme). Član je Srpskog biološkog društva, Entomološkog društva Srbije, Udruženja toksikologa Srbije, European Toxicologists & European Societies of Toxicology (EUROTOX) и International Union of Toxicology (IUTOX), recenzent inostranih projekata i radova u vodećim naučnim časopisima. Učestvovala je u rukovođenju i izradi doktorskih teza. Autor je preko 100 naučnih publikacija.