dr Branka Gavrilović

Obrazovanje:
Doktorske studije, 2006-2012: Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu. Naslov teze: „Parametri antioksidacione zaštite u tkivima nekih vrsta slatkovodnih riba iz jezera Gruža”.
Osnovne i master studije, 2001-2006: Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu. Naslov rada: „Aktivnost glutation zavisnih enzima u stopalu tri vrste slatkovodnih školjki”.

Oblast istraživanja:
Ekofiziologija i ekotoksikologija akvatičnih životinja. Ispitivanje parametara antioksidacione zaštite, oksidacionih oštećenja, biotransformacije i neurotoksičnosti kod prirodnih populacija i laboratorijski gajenih akvatičnih životinja. Istraživanje fizioloških biomarkera kod ektotermnih vrsta izloženih različitim antropogenim i sredinskim stresorima (cijanotoksini, teški metali, pesticidi, nanočestice, desikacija, povećanje temperature, gladovanje, dostupnost skloništa, promena obojenosti staništa, veštačko osvetljenje, buka). Interaktivni efekti stresora na oksidacioni status vodozemaca i gmizavaca. Redoks regulacija tokom hibernacije. Oksidacioni stres u procesima hibridizacije i metamorfoze bezrepih i repatih vodozemaca. Efekti anestezije na oksidacioni status vodozemaca.

Pozicije i radno iskustvo:
Odeljenje za fiziologiju, Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković” – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju:
Naučni savetnik, 2024-
Viši naučni saradnik, 2019-2024
Naučni saradnik, 2013-2019
Istraživač saradnik, 2007-2013
Istraživač pripravnik, 2007

Projekti:
1. COST akcija CA18221: “Pesticide risk assessment for amphibians and reptiles (PERIAMAR)”, European Cooperation in Science and Technology, 2019-2024.
2. Nacionalni projekat br. 173041: „Molekularno fiziološki biomonitoring aerobnih organizama zasnovan na određivanju biohemijskih biomarkera oksidacionog stresa”, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, 2011-2019.
3. Nacionalni projekat br. 143035B: „Proučavanje poremećaja homeostaze i određivanje biomarkera oksidacionog stresa kod aerobnih organizama”, Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, 2007-2010.

Članstva u naučnim društvima:
Srpsko biološko društvo
Srpsko društvo za mitohondrijalnu i slobodno-radikalsku fiziologiju
Society for Free Radical Research - Europe