dr Jelena Gavrić

OBRAZOVANJE
2009-2015 Doktorske studije, Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu. Tema doktorkse disertacije: Biomarkeri oksidacionog stresa i koncentracija metala u odabranim tkivima belouške (Natrix natrix) i ribarice (Natrix tessellata) sa područja Obedske bare i Pančevačkog rita.
2004-2009 Osnovne i master studije, Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Kragujevcu, studijska grupa Biologija, smer Ekologija.

OBLAST ISTRAŽIVANJA
Ekofiziologija i ekotoksikologija životinja. Ispitivanje biomarkera oksidacionog stresa i neurotoksičnosti u tkivima životinja izloženih različitim biotičkim i abiotičkim faktorima životne sredine. Sezonske fiziološke adaptacije poikilotermnih organizama. Efekti pesticida i globanog zagrevanja na najugroženije i najosetljivije grupe kičmenjaka kao što su vodozemci i gmizavci. Bioakumulacija, biomagnifikacija i prooksidacioni efekati teških metala u tkivima gmizavaca.

POZICIJE I RADNO ISKUSTVO
Istraživač pripravnik (2009-2010), Istraživač saradnik (2010-2015), Naučni saradnik (2015-2020), Viši naučni saradnik (2020-) Odeljenje za fiziologiju, Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković" Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu

PROJEKTI
2009-2010 Proučаvаnje poremećаjа homeostаze i određivаnje biomаrkerа oksidаcionog stresа kod аerobnih orgаnizаmа, 143035B, Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije