dr Svetlana Despotović

Obrazovanje:
Doktorska disertacija: Univerzitet u Beogradu, Biološki fakultet, 2013. godina. Tema doktorske disertacuje: Parametri antioksidacionog zaštitnog sistema i koncentracija teških metala u viscelarnoj masi odabranih vrsta puževa i školjki Dunava, Tise i Velike Morave.
Osnovne i master studije: Univerzitet u Beogradu, Biološki fakultet, 2007. godina.

Oblast istraživanja:
Ekofiziologija i ekotoksikologija. Proučavanje antioksidacionog zaštitnog sistema i stanja oksidacionog stresa kod različitih vrsta životinja – mekušci, ribe, vodozemci (žabe i mrmoljci), gmizavci (vodene zmije i gušteri) u vezi sa delovanjem faktora životne sredine. Uticaj ksenobiotika – pesticida, anestetika, teških metala, nano čestica kao i svetlosti, buke, temperature, prisustva hrane, skloništa. Fiziološke adaptacije organizama na varijabilne uslove spoljašnje sredine.

Pozicije i radno iskustva:
Odeljenje za fiziologiju, Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu:
Istraživač saradnik (2007-2013), Naučni saradnik (2013-2019), Viši naučni saradnik (2019- ).

Projekti:
1. Projekat br. 143035B: „Proučavanje poremećaja homeostaze i određivanje biomarkera oksidacionog stresa kod aerobnih organizama“, Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije (2007-2010).
2. Projekat br. 173041 „Molekularno fiziološki biomonitoring aerobnih organizama zasnovan na određivanju biohemijskih biomarkera oksidacionog stresa“, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011-2019).
3. COST: PERIAMAR, European Cooperation in Science & Technology, CA18221 – Pesticide Risk Assessment for Amphibians and Reptiles (2019-2024).

Članstvo u naučnim društvima:
1. Srpsko biološko društvo, Beograd, Srbija
2. Srpsko društvo za mitohondrijalnu i slobodno-radikalsku fiziologiju, Beograd, Srbija
3. Society for Free Radical Research – Europe.