dr Tamara Petrović

Doktorirala sam na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, 2020 godine. Moja istraživanja u oblastima ekofiziologije i ekotoksikologije obuhvataju ispitivanje uticaja sredinskih faktora na različite životne aspekte repatih i bezrepih vodozemaca, jedne od ugroženih grupa kičmenjaka. Ciljevi istraživanja su određivanje fiziološkog odgovora, odnosno promena oksidativnog statusa, nivoa kortikosterona i metaboličke aktivnosti u nepovoljnim uslovima životne sredine, kao i utvrđivanje mogućih dugoročnih posledica na vodozemce.

Nagrade:
- Izvrsnost u nauci (2018-2022), Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije

Projekti:
-#173041 Molekularno fiziološki biomonitoring aerobnih organizama zasnovan na određivanju biohemijskih biomarkera oksidacionog stresa (2017-2019), Ministarstvo prosvete, nauke I tehnološkog razvoja Republike Srbije
-#11120 Razviće pod veštačkim noćnim svetlom. Biološki uticaj svetlosnog zagađenja na vodozemce- ENLIGHT (2024-2026), program PROMIS 2023, Fond za nauku Republike Srbije

Članstva u naučnim društvima:
Society of Experimental Biology, Society for Free Radical Research – Europe, Serbian Society for Mitochondrial and Free Radical Physiology i Srpsko biološko društvo.