dr Tijana Radovanović

OBRAZOVANJE:
Doktorska disertacija, 2011. Univerzitet u Beogradu, Biološki fakultet.
Naslov doktorske disertacije: „Molekularno fiziološka karakterizacija biomarkera u različitim tkivima mrene i njenom crevnom parazitu Pomphorhynchus laevis iz Dunava”.
Magistarska teza, 2006. Univerzitet u Beogradu, Biološki fakultet.
Naslov magistarske teze: „Neenzimske komponente antioksidativne zaštite u različitim tkivima slatkovodnih rakova”.
Osnovne studije, 2003. Univerzitet u Beogradu, Biološki fakultet.
Naslov diplomskog rada: „Aktivnost enzima zaštite od oksidacionih oštećenja kod kozice (Parapenaeus longirostris)”.

OBLAST ISTRAŽIVANJA:
Fiziologija oksidacionog stresa kod različitih vrsta organizama, uticaj faktora spoljašnje sredine na promene redoks homeostaze u ćeliji. Ekofiziologija i ekotoksikologija. Ispitivanje mehanizma oksidacionog stresa, biotransformacije i neurotoksičnosti. Adaptacija na različite faktore životne sredine kao i antropogene uticaje (pesticidi, teški metali, desikacija, temperatura, promena obojenosti/podloge staništa, svetlost, buka) u prirodnim i laboratorijskim uslovima. Adaptacija organizama na istovremeni uticaj više stresora.

POZICIJE I RADNO ISKUSTVO:
Odeljenje za fiziologiju, Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju:
2023- Naučni savetnik
2019-2023-Viši naučni saradnik
2012-2019-Naučni saradnik
2006-2012-Istraživač saradnik
2006-Istraživač pripravnik
2003-2006- Stipendista Ministarstva nauke i zaštite životne sredine

ČLANSTVA

1. Srpsko biološko društvo,
2. Srpsko društvo za mitohondrijalnu i slobodno-radikalsku fiziologiju i
3. Društvo za istraživanje slobodnih radikala – Evropa.

PROJEKTI:

1. COST akcija CA18221: “Pesticide risk assessment for amphibians and reptiles (PERIAMAR)”, European Cooperation in Science and Technology,
2. Nacionalni projekat br. 173041: „Molekularno fiziološki biomonitoring aerobnih organizama zasnovan na određivanju biohemijskih biomarkera oksidacionog stresa”, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije,
3. Nacionalni projekat br. 143035B: „Proučavanje poremećaja homeostaze i određivanje biomarkera oksidacionog stresa kod aerobnih organizama”, Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije,
4. Nacionalni projekat br. 1669: „Sistemski odgovor na promenjen redoks status”, Ministarstvo nauke, tehnologije i razvoja Republike Srbije.