Predmet našeg istraživanja je ispitivanje pokažatelja neurološkog razvoja na animalnim modelima glodara i na čoveku kod prenatalne izlozenosti antiepileptičnoj terapiji. Planirano je izlaganje ploda glodara mono i poliantiepileptičnoj terapiji. Upotrebljeni bi bili lekovi kao što su valproična kiselina, fenobarbiton, klonazepam, lamotrigin, karbamazepin, levetiracetam, topiramat, fenitoin i okskarbamazepin. Ultrazvučno bi se prenatalno procenjivao motorni razvoj ploda zamorčica dok bi se postnatalno ispitao posturalni i neurobihejvioralni razvoj "Auto-track" sistemom i "Rota Rod".
Ispitivale bi se eventualne patohistološke i imunohistohemijske promene nervnog sistema. Upoređivale bi se karakteristike neurološkog i neurobihejvioralnog, kao i histološkog razvoja između glodara koji se rađaju u potpunosti zavisni od majke (miš, pacov) i zamorčića koji se rađa u potpunosti motorno zreo. Naša interdisciplinarna istraživanja su značajna u prenosu novih osnovnih znanja u oblasti neurobiologije, koja bi nam omogućila uvid na koji način antiepileptična terapija deluje u odnosu na zrelost nervnog sistema i uticaj različitih kombinacija antiepileptične politerapije i pronalaženje najbezbednije. Na ovaj način bi se proširila bazična saznanja, što bi omogućilo prevenciju štetnog delovanja antiepileptične terapije na plod čoveka.
dr Slobodan Sekulić, Mwedicinski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu, rukovodilac projekta
Medicinski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu:
IBISS koristi analitičke "kolačiće" (eng. "cookies") za analizu korišćenja sajta u cilju unapređenja korisničkog iskustva, klikom na "Prihvatam" dajete saglasnost za korišćenje kolačića.