dr Jelena Podgorac

Naučna ekspertiza:
• Prenatalni uticaj antiepileptika i neurobihejvioralni postnatalni razvoj
• ekstrasinaptičke vezikule i epigenetske modifikacije tokom generacija
• Uticaj različitih stanja majke na razvoj potomstva
• EEG i ECoG glodara u različitim uslovima

Radno iskustvo:
• 2015.- Istraživač saradnik – Odeljenje za neurofiziologiju, Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković”
• 2011.- Istraživač-saradnik – „Neurološki razvoj potomstva izloženog antiepileptičkoj terapiji”. P175006 (2011-2021)
• 2008.- Istraživač-saradnik – „Uticaj traumatskih, neurotoksičnih i neuroprotektivnih supstanci na električnu aktivnost mozga sisara. Analiza i modeliranje. P143021 (2006 -2010)

Obrazovanje:
• 2014.- Doktorat „Uticaj valproinske kiseline tokom gestacije na životinjski model miša – uticaj na ponašanje i motorički razvoj potomstva“. Medicinski fakultet Univerziteta u Kragujevcu
• 2007.- Doktor medicine - Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu

Članstvo u profesionalnim udruženjima:
• Srpsko lekarsko društvo
• Srpsko biološko društvo
• Srpsko društvo za neuronauke
• FENS

COST Akcije:
• CA22114 „Perinatalni stres majke i štetni ishodi kod potomstva: maksimiziranje razvoja novorođenčadi”
• BM0601 (NeuroMath)
• BM0605 (O svesti)

Recenzije:
Recenzent je u časopisu World Journal of Pediatrics.

Stipendije:

• Simpozijum: „Iskoristiti moć naprednih tehnologija za istraživanje životinja u grupama“, Granada, 2023.
• „Komunikacija visokog protoka između mozga i mašina“ CA (BM0601) Grčka, 2010.
• „Svest o sebi – svest drugih“ CA (BM0605) Francuska, 2009.

Usmena izlaganja i predavanja:
2016.- Podgorac J. „Kvantitativna i kvalitativna procena potomaka u testu repne suspenzije (TST) kod kojih su majke bile lečene različitim dozama valproinske kiseline tokom cele trudnoće. 7. globalni godišnji sastanak o neurologiji i neurohirurgiji. Beč, Austrija, 2016.
2012.- Podgorac J. “Uticaj valproinske kiseline na neurorazvoj miševa tokom gestacije”. 17. multidisciplinarna međunarodna konferencija o neuronauci i biološkoj psihijatriji „Stres i ponašanje“. Sankt Peterburg, Rusija, 2012;
2011.- Podgorac J. „Toksično dejstvo antiepileptika na mali mozak“. Nedelja svesti o mozgu u Srbiji, 2011.
2010.- Podgorac J. “Životinjski modeli depresije”. Nedelja svesti o mozgu u Srbiji, 2010.