dr Kristina Janjetović

Kristina Janjetović je odbranila doktorsku disertaciju pod nazivom „Uticaj metformina na apoptozu ćelija glioma i melanoma in vitro i na rast melanoma in vivo“ 2014. godine na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. 1997. godine upisuje Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu, smer Molekularna biologija i fiziologija koji je završila 2002. godine sa prosečnom ocenom 9,37. Dr Kristina Janjetović se bavi ispitivanjem novih pristupa u terapiji tumora, odnosno proučavanja molekularnih i ćelijskih mehanizama koji su u osnovi citotoksičnog dejstva novih antitumorskih jedinjenja in vitro i ispitivanjem uloge autofagije i njene modulacije u različitim patologijama. Boravila je na naučnom usavršavanju u periodu od 2003. do 2005. godine na Institutu za patofiziologiju, Medicinskog Univerziteta u Insbruku i za vreme usavršavanja u Austriji od Osterreichische Krebshilfe je 2004. godine dobila je nagradu za finansiranje istraživanja pod nazivom ,,Uloga tumor supresora PTEN-a u nastanku leukemija i apoptozi leukemija izazvanoj glukokortikoidima“ i 2005. godine za istraživanje „Funkcionalna analiza novih gena kandidata izabranih iz uporednog profilisanja limfoblasta kod dece sa akutnom limfoblastnom leukemijom“. Doktorska disertacija dr Marine Stamenković, čiji je kandidat bila komentor je dobila nagradu „Fondacije Goran Ljubijankić“ za 2021. godinu. Od 2019-2021. godine rukovodila je projektom ,,Molekularni mehanizmi delovanja pantoprazola na indukciju apoptoze i/ili autofagije u nesitnoćelijskom karcinomu pluća (NSCLC) in vitro“, finansiranom od firme Phillip Morris u okviru programa ,,Pokreni se za nauku”. Od 2021-2023. rukovodila je projektnim zadacima: „Uloga pantoprazola, inhibitora protonske pumpe, u regulaciji autofagije i apoptoze na ćelijskoj liniji NSCLC N460“ i „Uspostavlјanje metodologije za transfekciju humane neuroblastomske ćelijske linije SHSY-5Y plazmidima koji nose mutacije gena za prekursor amiloid-β proteina (swedish, 751, wild-type), kao in vitro modelu Alchajmerove bolesti“. Član je srpskog društva za molekularnu biologiju (MolBioS), Srpskog biološkog društva (SBD), Društva za neuronauke Srbije (DNS), Udruženja neuroonkologa Srbije, Federation of European Neuroscience Societies (FENS) i American Association for Cancer Research (AACR).