dr Ljubica Harhaji Trajković

Ljubica Harhaji Trajković, naučni savetnik, rođena je u Beogradu 1976. godine. Završila je osnovne studije Molekularne biologije i fiziologije (2001), a potom i magistarske (2004), kao i doktorske studije (2006) na Biološkom fakultetu, Univerzitet u Beogradu. Bila je na postoktorskom usavršavanju na Institutu Panum Univerziteta u Kopenhagenu, Danska (2007). Godine 2011. dobila je L'Oreal-UNESCO nagradu "Za žene u nauci". Ljubica je bila rukovodilac projekta „Uloga autofagije u smrti tumorskih ćelija“ (2011-2019), koji je finansirao MESTD. Trenutno vodi projekat „Kombinovano targetovanje lizozomalne stabilnosti i energetskog metabolizma kao nova strategija protiv melanoma“, za koji je dobila donaciju neprofitne međunarodne organizacije „Penjači protiv raka“. Njena istraživačka interesovanja uključuju biologiju raka, neurofiziologiju, metabolizam ćelija raka, autofagiju i lizozomalnu ćelijsku smrt. Ljubica je koautor 67 naučnih radova objavljenih u međunarodnim časopisima, koji su citirani više od 9000 puta.