dr Ljubica Vučićević

Ljubica Vučićević je diplomirala na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, smer Molekularna biologija i fiziologija 2005. godine sa prosečnom ocenom 9.7. Doktorsku disertaciju pod nazivom „Uloga inhibicije protein-kinaze aktivirane adenozin-monofosfatom u indukciji apoptoze i autofagije u tumorskim ćelijskim linijama“ odbranila je na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2013. godine. Dobila je nagradu „Goran Ljubijankić“ za najbolju doktorsku disertaciju u oblasti molekularne biologije 2013. godine. U okviru projekta osnovnih istraživanja OI173053 rukovodila je temom „Ispitivanje uloge autofagije u antitumorskom delovanju eksperimentalnih lekova u terapiji humanog neuroblastoma“. 2016. godine je osvojila nacionalnu stipendiju programa „Pokreni se za nauku“ , finansiranom od strane Phillip Morris-a, za projekat pod nazivom „Modulacija intracelularnog energetskog senzora i njegovog signalnog puta, kao i autofagije u in vitro modelu ishemijskog moždanog udara“. Bila je na postdoktorskom usavršavanju na „Institutu za ćelijske i molekularne bionauke“ Univerziteta u Njukaslu u Velikoj Britaniji 2017. godine. Od 29.01.2021. do 28.11.2022. godine učestvovala je na projektu Fonda za nauku Republike Srbije, u okviru specijalnog poziva COVID-19, pod nazivom ,,Targeting Autophagy to Combat SARS-CoV-2-induced Immune Dysregulation“ (TACTICIAN), kao rukovodilac podprojekta „Modulation of autophagy and immune response by SARS-CoV-2 proteins“. Dobitnik je nagrade fondacije Univerziteta u Beogradu, Veselin Lučić, kao koautor, za najbolje naučno ostvarenje nastavnika i saradnika Univerziteta u Beogradu za 2022. godinu za naučni rad ,,MAP kinase-dependent autophagy controls phorbol myristate acetate-induced macrophage differentiation of HL-60 leukemia cell“. Bavi se istraživanjem procesa autofagije i do sada je izučavala ulogu i mehanizme autofagije u gladovanju, oksidativnom stresu, ekscitotoksičnosti, inflamaciji, diferencijaciji i terapiji kancera. Učestvovala je u COST akciji Transautophagy CA15138 (2016-2020), i trenutno je nacionalni koordinator COST akcije Translacore (2022-2026). Član je srpskog društva za molekularnu biologiju (MolBioS), Srpskog biološkog društva (SBD), Društva za neuronauke Srbije (DNS) i Federacije evropskih društava za neuronauke (Federation of European Neuroscience Societies, FENS) i društva Women in autophagy.