Od početka COVID-19 pandemije, jedna od glavnih tema istraživanja širom sveta je put transmisije koronavirusa. Tokom 2020. i 2021. godine rađen je veliki broj studija koje se bave detekcijom i kvantifikacijom koronavirusa u otpadnim vodama. Uporedo, u oviru epidemiologije zasnovane na otpadnim vodama radi se na razvoju sistema ranog upozoravanja, koji bi na osnovu prisustva RNК SARS-CoV-2 u otpadnim vodama ukazao na prisustvo inficiranih osoba u populaciji. Osim detekcije virusne RNК u vodama, raste interesovanje za metodologiju za kvantifikaciju i u rekama i sesilnim akvatičnim organizmima koji se hrane filtracijom.
Razvoj kapljičnog digitalnog PCR-a (ddPCR) doveo je do znatno više osetljivosti sistema za detekciju u poređenju sa konvencionalnim RT-PCR-om, pri čemu se po nekim proizvođačima prag detekcije DNК/RNК molekula u matriksu snižava čak do 1,000 puta. Dodatno ddPCR se zasniva na apsolutnoj kvantifikaciji, što je od izuzetnog značaja istraživanja u oblasti epidemiologije zasnovane na otpadnim vodama. Međutim i dalje je neophodna validacija razvijene tehnologije kao i prilagođavanje sistema za specifične matrikse kao što su otpadne i površinske vode koje nemaju ujednačen sastav. U okviru projekta radiće se na validacija sistema za ranu detekciju SARS-CoV-2 virusa u uzorcima otpadnih i površinskih voda sa teritorije Republike Srbije kapljičnim digitalnim PCR-om.
Period projekta: 2023.
Rukovodilac projekta: dr Stoimir Kolarević, Odeljenje za hidroekologiju i zaštitu voda IBISS
Saradnici:
dr Ana Đorđević, Odeljenje za biohemiju IBISS
dr Danijela Vojnović-Milutinović, Odeljenje za biohemiju IBISS
dr Margareta Kračun-Kolarević, Odeljenje za hidroekologiju i zaštitu voda IBISS
dr Momir Paunović, Odeljenje za hidroekologiju i zaštitu voda IBISS
IBISS koristi analitičke "kolačiće" (eng. "cookies") za analizu korišćenja sajta u cilju unapređenja korisničkog iskustva, klikom na "Prihvatam" dajete saglasnost za korišćenje kolačića.